Tani niwelator optyczny – precyzyjne pomiary dla Twojego projektu

Tani niwelator optyczny szybciej się rozkalibrowuje niż niwelator optyczny ze średniej półki. Wynika to z jakości kompensatora użytego w tanim niwelatorze optycznym. Tani niwelator optyczny to oszczędność dla portfela. Jeżeli korzystasz z niwelatora optycznego rzadziej to jest to wystarczający instrument dla Ciebie. Jeżeli nie masz podstawowych niezbędnych elementów tj. łata niwelacyjna czy statyw do niwelatora. Pamiętaj aby uzbroić swój niwelator w niezbędne akcesoria. Śmiało możesz kupić, jeżeli niwelatorem nie pracujesz przez większość roku i dnia.

Przejrzyj bogaty asortyment tanich niwelatorów optycznych od sklepu twój-niwelator.pl i zwiększ efektywność swojej pracy. Z nami znajdziesz niwelator do zadań specjalnych, dokładnie taki, jaki potrzebujesz.

Sortuj produkty:

Survgeo AT-24SurvGeo

Survgeo AT-24

608,94 zł (749,00 zł brutto)

    Elementy budowy niwelatora optycznego

    Wszystkie niwelatory optyczne mają zbliżoną budowę. Jeszcze przed wykonaniem pomiarów należy przymocować urządzenie do trójnożnego statywu – dzięki temu znajduje się w niezmiennym położeniu. Oprócz tego do odczytu wyniku potrzebna jest łata niwelacyjna, czyli rozkładany teleskopowo przyrząd pomiarowy z zaznaczonym podziałem geodezyjnym typu „E”.

    Tani niwelator optyczny składa się z następujących części:
    - spodarka – element łączący niwelator ze statywem;
    - śruby poziomujące i sercowa – te pierwsze służą do właściwego ustawienia libelli pudełkowej. Z kolei śruba sercowa mocuje i unieruchamia niwelator w statywie;
    - alidada – ruchomy korpus niwelatora;
    - libella pudełkowa – przypomina ampułkę wypełnioną cieczą, w której znajduje się pęcherzyk powietrza. Aby uznać niwelator za odpowiednio wypoziomowany, pęcherzyk powinien znajdować się w środku okręgu zaznaczonego na ampułce;
    - luneta – jej najważniejsza część to okular. Patrząc przez niego, widzi się dwie, przecinające linie. Miejsce przecięcia wyznacza jeden z punktów podlegających pomiarowi;
    - kolimator – tzw. celownik. Służy do nakierowania urządzenia na określony punkt bez patrzenia przez lunetę.

    Tani niwelator optyczny – kryteria wyboru dobrego urządzenia

    Wybierając tani niwelator optyczny, trzeba uwzględnić konkretne oczekiwania użytkownika. To od nich zależy, jaki sprzęt finalnie nabędziemy. Specjaliści radzą, aby przyjrzeć się dokładniej parametrom takim jak:
    - przybliżenie lunety – im większe, tym lepsze wyniki pomiaru można osiągnąć,
    - szerokość obiektywu – ta ułatwia obsługę sprzętu i odpowiada za jakość otrzymanego obrazu.

    Zwracając uwagę na powiększenie lunety, warto dodatkowo uwzględnić zakres czynności, do których będzie służył niwelator. W przypadku prac na niewielkich odległościach większe przybliżenie, zamiast ułatwiać pomiar, będzie go utrudniać. Jeśli odległość od mierzonego punktu do łaty:
    - znajduje się w granicach 20-30 m, można wybrać model o powiększeniu z zakresu 20-28,
    - wynosi 50 m lub więcej, warto posiadać tani niwelator optyczny o przybliżeniu rzędu 28-32.

    Poza wspomnianymi właściwościami ważne jest uwzględnienie warunków, w jakich będzie wykorzystany tani niwelator optyczny. Jeśli ma być użytkowany zewnątrz budynku, powinien być zdolny do przetrwania w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Z kolei sprzęt stosowany w budynkach, powinien być odporny na zakurzenie.

    Tani niwelator optyczny. Jakie zadania z nim zrealizujesz?

    Znając działanie niwelatora optycznego, można stwierdzić, że to urządzenie pomiarowe, które sprawdza się przede wszystkim na placach budowy. Tani niwelator optyczny przyda się, aby określić różnicę między poziomem terenu na dwóch krańcach działki. To jednak nie wszystko. Sprzęt sprawdzi się do pomiarów pod zadania takie jak:
    - poziomowanie fundamentów,
    - wykonanie wylewek,
    - wyznaczenie spadku terenu.

    Dlaczego tani niwelator optyczny?

    Przewaga nad sprzętami tego typu nie jest znacząca. Na pierwszy rzut oka niwelatory optyczne są bardzo zbliżone do siebie. Różnią się jakością wykonania oraz elementów konstrukcyjnych wykorzystanych w środku samego niwelatora.

    Dlatego niwelatory dla inżynierów, które mają wysoką jakość pomiaru tj. Leica NA730plus kosztują dużo więcej ze względu na technologię oraz wysoką powtarzalność pomiarów i odporność na warunki zewnętrzne.

    Jeżeli tani niwelator optyczny ma służyć Ci do prac przy domowych albo nie wykorzystujesz go prac profesjonalnych śmiało możesz wybrać tani niwelator optyczny