Jak używać niwelatora laserowego - krótki poradnik jak działa niwelator.


Niwelatory laserowe to urządzenia laserowe przeznaczone do prac ogólnobudowlanych i prac niwelacyjnych, takich jak, ustawianie szalunków, sprawdzanie spadków, czy kontrola głębokości wykopów. Przewagą niwelatora laserowego (niwelatora obrotowego) nad niwelatorem optycznym jest praca w pojedynkę. Oczywiście urządzeniem wyposażonym w optyczne elementy też jesteśmy w stanie zrobić samodzielnie pomiar, używając np. stojaka do łaty niwelacyjnej. Niwelator laserowy jest tak wykonany urządzeniem pomiarowym, że znacznie szybciej to zrobimy.

W poniższym tekście dowiesz się jak poprawnie używać niwelatora laserowego, jak dokonać poprawny odczyt, oraz jak wyznaczyć różnicę wysokości, aby w pełni wykorzystać potencjał pracę niwelatorem z głowicą laserową.

Różnice w pracay z niwelatorem obrotowym a niwelatorem optycznym.

Praca niwelatorem laserowym a niwelatorem optycznym jest podobna ale i różna. Jednym i drugim urządzeniem pomierzymy różnicę wysokości. Przewagą niwelatora laserowego nad optycznym jest praca jednoosobowa, zaś optycznego nad laserowym możliwość pracy bez prądu gdyż jest to urządzenie optyczne.

Niwelator laserowy jest urządzeniem bardzo prostym w obsłudze, wystarczy ustawić go na statywie tak aby był nieco w poziomie i włączamy. Urządzenie z laserem obrotowym samodzielnie się spoziomuje (nie musimy go poziomować za pomocą śrub jak w niwelatorze optycznym). Większość laserów obrotowych zapewnia samopoziomowanie w granicach rozsądku laser obrotowy samopoziomuje się do 5 stopni. 

Niwelator optyczny jest trudniejszy w obsłudze. Sama kwestia spoziomowania i czytania z łaty jest trudniejsza. Niwelator optyczny ma pokrętła m.in. od ostrości, pokrętło ostrości krzyża nitek czy same śruby nastawcze.

Wyposażenie czyli co jest w walizce sprzętu.

W przypadku urządzeń, które wyposażone są w laser obrotowy odczyt wysokości odbywa się za pomocą specjalnego detektora, który wiązkę laserową odbiera (detektory często nazywane są odbiornikami). Każdy niwelator laserowy wyposażony jest w specjalny detektor. Urządzenie do odbierania wiązki montujemy na specjalnej łacie laserowej, dzięki której w szybki sposób dokonamy odczytu różnicy wysokości. I to jest bardzo duża przewaga nad "optykiem" gdyż aby obliczyć różnicę wysokości nie potrzebujemy szybko liczyć w pamięci czy też wykorzystywać kalkulator, aby odjąć od siebie dwa odczyty, po prostu suwamy detektorem na łacie i mamy różnicę wysokości między naszym punktem odniesienia.

Statyw i łata niwelacyjna (laserowa) nie jest wyposażeniem standardowym, natomiast są to niezbędne akcesoria do pracy. Sklepie internetowym Twój niwelator możesz samodzielnie dobrać zestaw do pracy na budowie.

W zestawie z niwelatorem laserowym znajdziemy odbiornik, uchwyt do łaty oraz inne akcesoria. m.in okulary czy tarczkę do pracy wewnątrz.

Budowa niwelatora i różnicę w detektorach.

Większość niwelatorów laserowych wykonana jest z plastiku, najtańsze urządzenia laserowe takie poniżej 2000 zł będą po prostu kiepskiej jakości. Te droższe są wykonane z dobrej jakości materiału zapewniając nam, że urządzenie nie roztrzaska się na kawałki na placu budowy, podczas gdy niwelator przewróci się. Część marek. tj. Nestle wykonują swoje obrotowe urządzenia laserowe z metalu, co zapewnia wysoką odporność na uderzenie oraz warunki atmosferyczne.

W niwelatorach laserowych wiązka lasera obraca się nam z szybkością przynajmniej 600 obrotów na minutę. Im obrót jest szybszy tym lepiej, ma to znaczenie przy pracy na dłuższych odległościach oraz w momencie pracy z systemem sterowania maszyn tj. Lamigo Digger gdzie specjalny odbiornik przymocowany jest do maszyny, aby określać wysokość łyżki koparki i lemiesza, gdyż częściej pojawia się na odbiorniku i płaszczyzna odniesienia częściej jest "aktualizowana".

Głowica lasera (czyli to, gdzie jest dioda lasera, która obraca się) chroniona jest często za pomocą szkła. Występują lasery na rynku bez ochrony głowicy, ale wówczas laser obrotowy narażony jest na uszkodzenie głowicy. Szklana bądź plastikowa kopułka chroni laser przed uszkodzeniami oraz przed warunkami atmosferycznymi.

Samo urządzenie wyposażone jest w panel kontrolny. W zależności od modelu (rozróżniamy modele pracujące bez spadków, ze spadkami ustawianymi manualnie lub laser obrotowy ze spadkami cyfrowymi - szczegóły i różnice poniżej w akapicie o różnicach) mamy przyciski oraz w, gdy pracujemy z niwelatorem laserowym ze spadkami cyfrowymi z wyświetlaczem. Na panelu kontrolnym mamy możliwość włączenia urządzenia, włączenia alarmu przed rozpoziomowaniem się (cenna rzecz), zwiększenia lub zmniejszenia ilości obrotów, pracę w danym sektorze oraz przyciski umożliwiające ruch wiązką laserową.

Czujniki, detektory odbiorniki - czyli niezbędny element pracy z niwelatorem laserowym.

Sprzęt jest w zestawie z czujnikiem laserowym (detektorem). Detektory możemy podzielić na dwa rodzaje. Standardowe i cyfrowe. Standardowy detektor pokazuje na wyświetlaczu tylko strzałki do wyznaczonej osi - więc gdy jesteśmy powyżej osi na detektorze standardowym pokaże nam się strzałka w dół w celu opuszczenia detektora na łacie laserowej. Przykładem standardowego odbiornika do niwelatora laserowego jest Nivel System RD200.

Cyfrowy czujnik laserowy dodatkowo pokazuje wartość najcześciej w milimetrach ile do tej wyznaczonej osi brakuje dzięki czemu patrząc się na wyświetlacz widzimy różnice wysokości. Oczywiście odbiornik cyfrowy pokaże tylko w zakresie swojej pracy dlatego ważne jest to aby odbiornik miał jak największe pole detekcji. Przykładami takich modeli są Nivel System RD700 czy Leica Rod Eye 160.

Różnice pomiędzy niwelatorami laserowymi

Niwelatory umożliwiają pracę w pojedynkę. Płaszczyznę poziomą wyznaczy każdy niwelator obrotowy po włączeniu. Niwelatory dzielą się na trzy rodzaje, gdzie możemy wyróżnić pracę:

- w poziomie,

- ze spadkami manualnymi,

- ze spadkami cyfrowymi.

Praca w poziomie to taka sama praca jak w niwelatorach optycznych. To urządzenie, które zastąpi nam niwelator optyczny. Przykładowe modele to Nestle Pulsar, Nivel System NL500.

Niwelator laserowy ze spadkiem manualnym

Niwelator ze spadkami manualnymi tj. Lamigo Spin 220 czy Nivel System NL520 umożliwiają nam pochylenie wiązki lasera o zadany spadek. Spadek ten musimy wyznaczyć w sposób manualny (o tym, jak to zrobić poniżej). Spadek możemy najczęściej wyznaczyć w dwóch osiach X i Y, ale są niwelatory laserowe, które spadek wyznaczają tylko w jednej płaszczyźnie np. Topcon rl-h5a. Niwelatory ze spadkami manualnymi najczęściej wykorzystywane są do prac ziemnych gdzie nie jest wymagana aż tak duża dokładność.

Niwelator laserowy ze spadkiem cyfrowym

Niwelator ze spadkami cyfrowymi posiada wyświetlacz. Na tym wyświetlaczu wyświetla nam się spadek na danej osi. Możemy wyznaczyć bardzo precyzyjny spadek. W większości przypadków to urządzenie jest najłatwiejsze w użyciu i w praktyce daje nam zdecydowanie większe możliwości. Niwelator laserowy ze spadkami cyfrowymi wykorzystywany będzie tam gdzie zależy nam na dokładności gdyż w sposób precyzyjny możemy wyznaczyć spadek wpisując go w niwelator. Takim niwelatorem laserowym wykorzystywanym na placu budowy może być: Lamigo SPIN 235, Leica Rugby 680.

Inne różnice w używaniu niwelatora laserowego

Różnica jest również w samej diodzie. Teoretycznie używając niwelatora laserowego kolor wiązki nie ma znaczenia. Najczęściej spotykanymi kolorami wiązek w niwelatorach laserowych jest kolor wiązki czerwony, zielony oraz podczerwony czyli niewidzialny.

Kolor jest technicznie określony przez długość fali lasera, a właściwie diody laserowej, która jest mierzona w nanometrach (nm), jednej miliardowej części metra, ze względu na jej bardzo małą długość. Widmo barwy widocznej dla ludzkiego oka wynosi od 380 nm (fioletowy) do 750 nm (czerwony). Zazwyczaj kolor lasera to czerwony (635 nm) lub zielony (532 nm), który znajduje się w pobliżu centrum widma widzialnego, co czyni go najbardziej widocznym dla ludzkiego oka.

Więc kolor zielony jest lepiej widoczny dla ludzkiego oka niż czerwony natomiast trzeba mieć na uwadzę to, że niwelatorem laserowym pracujemy na zewnątrz i z odbiornikiem. Dla detektora nie ma różnicy jaką wiązkę laserową odbiera. Nie ma sensu dopłacać do zielonej wiązki, gdy pracujemy na zewnątrz.

Ostatnią różnicą między urządzeniami jest zasięg co przekłada się na pomiar. Producenci najczęściej podają wartość średnicy - najcześciej 500 metrów. Są urządzenia umożliwiające pomiary na odległości nawet 1200 metrów co zapewni szybkość niwelacji na budowie. Należy pamietać że sprzęt taki ma pomiar na końcowym odcinku mniej dokładną. Standardowy błąd to około 1mm na 10 metrach. Wykonując pomiary miejmy z tyłu głowy że dokładność ma znaczenie i czasem szybkie załatwienie pomiarów nie idzie w parzę z jakością takiego pomiaru.

Używanie niwelatora laserowego wewnątrz.

Niwelatory laserowy możemy wykorzystać w pracy wewnątrz. Często klienci dlatego chcą kupić niwelator z laserem zielonym. Naszym zdaniem mija się to z celem. Niwelator laserowy jest do prac na zewnątrz a lasery liniowe do prac wewnątrz. Lepszym kompromisem jest laser krzyżowy i do tego niwelator laserowy gdzie sprzęt z ciągłą linią idealnie sprawdzi się w pomieszczeniach gdzie światło lasera będzie dobrze widoczna na ścianie.

Jednak gdy już bardzo chcemy to po ustawieniu sprzętu na czymś płaskim lub przymocowanie go na statywie. Obracająca się głowica powoduje, że pojedyncza dioda laserowa tworzy linię 360 stopni wokół pomieszczenia i nasze oko widzi linię na ścianie. Można następnie użyć tej linii jako punktu odniesienia dla swoich pomiarów.

Co wybrać? Niwelator laserowy czy laser płaszczyznowy?

W związku z tym, że wiązka lasera rotuje jest mnie widoczna niż linia rzucana przez laser np. 3x360. Natomiast niwelatory laserowe mają większą dokładność ze względu na to że został użyty kompensator elektroniczny a nie na wahadle. W pracach wykończeniowych a takie mają głównie zastosowanie w pomieszczeniach lepszym wyborem będzie laser płaszczyznowy z elektronicznym kompensatorem tj. Nivel System CL4d czy Nestle Octoliner.

Podsumowując - pomiar w pomieszczeniach = laser płaszczyznowy lub laser krzyżowy.

Niwelator laserowy a praca na zewnątrz

Praca z niwelatorem obrotowym bez spadków.

Tu praca jest nieco trudniejsza, ale i tak łatwiejsza niż tradycyjnym niwelatorem. Urządzenie ustawiamy na stabilnym podłożu niezbędny jest statyw zwykły lub korbowy. Niwelator dokręcamy do statywu za pomocą śruby sercowej. Czujnik przykręcamy do łaty laserowej na pomarańczowym elemencie tak aby oś detektora pokrywała się z zerem na łacie.

Włączamy urządzenie które samodzielnie się poziomuje i następnie za pomocą detektora przyczepionego na łacie idziemy na nasze miejsce "0" lub reper z którego będziemy korzystać lub inne miejsce które będzie naszym poziomem odniesienia. Odkręcamy dolną śrubę na łacie laserowej i szukamy za pomocą detektora naszej osi. W momencie gdy znajdziemy oś na detektorze wyświetli nam się linia oraz ciągły sygnał dźwiękowy zakręcamy dolną śrubę. Teraz w przypadku chęci sprawdzenia innego miejsca ruszamy tylko detektorem przymocowanym do elementu suwakowego na łacie. w przypadku gdy na łacie jest np poziom +22 cm oznacza to, że jesteśmy 22 cm powyżej poziomu naszej płaszczyzny.

Wyznaczanie płaszczyzny poziomej detektorem w miejscach gdzie zachowany jest poziom np. z wylewanie posadzek czujnik cyfrowy pokaże nam jaka jest różnica do osi.

Ważne jest, że ostre światło słoneczne padające prostopadle na czujnik może spowodować problemy z wychwyceniem wiązki lasera.

Praca na zewnątrz z niwelatorem laserowym - praca ze spadkami manualnymi.

W przypadku pracy ze spadkami używanie niwelatora jest bardzo podobna jak w niwelatorze bez spadków. Niwelator stawiamy na statywie, ustawiamy niwelator laserowy tak, aby wyznaczana oś X lub Y pokrywała się z wyznaczaną osią realizowanego spadku.

Po włączeniu urządzenia musimy odejść o odległość np. 10 metrów od niwelatora laserowego na kierunku osi, na której będziemy wyznaczać spadek i dostosować wysokość łaty tak, aby wskazywała poziom. Następnie musimy obliczyć spadek. W przypadku gdy chcemy wyznaczyć spadek o wielkości 2% a jesteśmy odsunięci od niwelatora o 10 metrów to 2% na 10 metrach to 20 cm. Opuszczamy detektor na łacie laserowej o 20 cm a następnie za pomocą pilota lub przy pomocy innej osoby na niwelatorze obniżamy wiązkę na danej osi X, lub Y (w zależności którą tyczmy) tak, aby na detektorze pojawiła się nasza nowa płaszczyzna odniesienia.

Praca na zewnątrz z niwelatorem laserowym - praca ze spadkami cyfrowymi.

Wybór odpowiedniego sprzętu pomiarowego ma duże znaczenie. W powyższym tekście już wiesz jak działa niwelator laserowy. Przewagą urządzenia ze spadkami manualnymi a cyfrowymi to znacząca łatwość pracy na budowie oraz łatwiejsze wskazania spadku i innych funkcji. Najważniejszym elementem w niwelacji ze spadkami jest to, że instrument jest dokładniejszy i łatwiejszy w użyciu. Przyrząd ze spadkami manualnymi nie wyznaczy tego spadku tak dokładnie, jak cyfrowy, gdyż w terenie nie zawsze jesteśmy w stanie idealnie odejść o 10 metrów od niwelatora w celu wygenerowania odpowiedniego spadku. Cyfrowy spadek precyzyjnie określi nam spadek, bo wpisujemy odpowiednią wartość. Jest to znaczące ułatwienie pomiaru. Urządzenie ze spadkami cyfrowymi przyda się przy obsłudze całej budowy, m.in. wykonywania korytowania czy gdy nasza ekipa układa kostkę brukową.

Dodatkowe funkcje pomagające w pracy wewnątrz lub na zewnątrz

Urządzenia ze spadkiem manualnym i cyfrowym mają możliwość pracy w płaszczyźnie pionowej. Dzięki takiej możliwości możemy tyczyć np. osie budynków. Wystarczy zamontować urządzenie na ławie fundamentowej za pomocą odpowiedniego uchwytu, a następnie wpasować się wiązką w odbiornik na drugą stronę ławy. Dzięki czemu w szybki sposób możemy tyczyć pion (oś) na dowolnej wysokości.

Ciekawą funkcją w pracy jest alarm wysokości. W przypadku gdy niwelator się poruszy zostanie włączony alarm. W zależności od marki niwelator albo przestaje się kręcić, albo niwelator wydaje sygnał dzwiękowy informujący nas o tym, że powstał błąd pomiarowy polegający wywołany przez przemieszczenie lub osiadanie statywu. Dzięki tej opcji mamy pewność, że niwelator dokonuje poprawnych pomiarów.

Funkcja skanowania umożliwia dokonywanie pomiarów w wybranym obszarze. Wybierając opcje skanowania niwelator a dokładnie jego głowica nie obraca się wokół tylko w zadanym sektorze. Skanowanie zazwyczaj jest wyrażone w formie kąta - 10 st, 45st, 90st, 180st. Ustawiając odpowiednią opcje niwelator będzie pracować tylko na tym obszarze. Ma to zastosowanie w momencie, gdy na budowie pracuje kilka urządzeń. Aby mieć pewność, że pomiar będzie dokonany z odpowiedniego urządzenia.

Podsumowanie - łatwość pomiarów. Sprzęt który sprawdza się podczas pomiarów.

Niwelator laserowy ma znaczącą przewagę nad urządzeniem optycznym. Niwelator optyczny to już przeszłość. Wygoda pomiaru, poziomowania, szybkości niwelacji to tylko z niektórych możliwości pracy z tego typu sprzętem. Najważniejszą przewagą jest możliwość pracy samodzielnej oraz możliwość wyznaczenia spadków w dowolnym miejscu.

Oferta sklepu Twoj-Niwelator.pl odpowiada na każdą możliwość pomiaru. Dobierzemy odpowiedni niwelator laserowy, jak i niwelator optyczny do Twoich potrzeb.

W przypadku, gdybyś potrzebował pomocy w obsłudze - pomożemy Ci.

Pozostałe wpisy