Niwelacja krok po kroku: jak prawidłowo pracować wykorzystując laser?

Niwelator laserowy to urządzenie, które w wyjątkowy sposób wpływa na szybkość, wygodę i intuicyjność pomiarów. Choć producenci klasa bardzo duży nacisk na to, by urządzenia do niwelacji były bardzo proste w obsłudze, warto niezmiennie zwracać uwagę na to, aby praca odbywała się w oparciu o kanon żelaznych zasad. Jak wygląda praca z niwelatorem laserowym na budowie?

Dobry niwelator musi łączyć dwie, na pozór diametralnie rozne cechy: precyzje oraz wygodę działania. Na co zwrócić uwagę podczas niwelacji? Bardzo ważne jest nie tylko to, jakim sprzętem wykonywane są pomiary, ale również - sposób ich realizacji, sprawność działania.

Jaki niwelator wybrać, czyli praca zależna od sprzętu

Nie ma tu cienia wątpliwości: efektywna praca podczas niwelacji zależy od używanego urządzenia. Starsze modele nie zapewniają takiej dokładności oraz wygody pracy jak dobrej klasy nowoczesny sprzęt często dodatkowo wzbogacany opcjonalnymi funkcjami.

Niwelator to niewielkie urządzenie, które umożliwia wyznaczanie różnic wysokości punktów pomiarowych. Choć w większości przypadków kojarzy się je głównie z realizacjami podczas budowy, możliwości niwelatorów wykorzystywane są także podczas prac remontowych czy modernizacji. Maszyna ustawiana jest na statywie złożonym z trzech nóg. W ten sposób, poprzez niwelator można analizować tak istotne parametry jak pion, poziom czy nachylenie wyrażane w stopniach. W praktyce nic nie stoi na przeszkodzie, aby poprzez niwelator wyznaczać różnicę wysokości dwóch analizowanych punktów czy sprawdzić i porównać te dane np. w dużym okresie czasu.

Aby dokonać pomiaru niwelatorem należy przyjąć jeden z dwóch sposobów. Pierwszy wykorzystuje punkt wyjściowy - określany jako reper - czyli wysokość nad poziomem morza. To najczęściej wykorzystywany format pomiarowy. W ten sposób informacja ta staje się niejako punktem wyjścia - elementem odniesienia dla wszystkich innych pomiarów. Jest jednak również druga opcja. To rozwiązanie, podczas którego operator niwelatora wyznacza określony punkt zero - np. kluczowy element otoczenia. On staje się elementem porównawczym wobec wszystkich innych podczas pomiarów.

Praca niwelatorem optycznym i laserowym

Przez lata podstawowym wyborem osób pracujących podczas niwelacji były urządzenia optyczne. Z czasem zostały zastępowane przez niwelatory laserowe. One wykorzystują generowaną wiązkę, która jest widoczna w pomieszczeniach zamkniętych. Na zewnątrz sygnał jest również widoczny, choć często mniej intensywnie - do działania niezbędne jest wsparcie czujnika, czyli detektora laserowego.

Niewątpliwie więc niwelator laserowy  jest zdecydowanie bardziej precyzyjny i zautomatyzowany - praca z nim będzie wygodniejsza i zapewnia lepszą dokładność pomiarową. Technologia generująca wiązkę laserową jest korzystniejsza z jeszcze jednego powodu. To kwestia obsługi urządzenia. W przeciwieństwie do modeli optycznych, praca z niwelatorem laserowym możliwa jest wyłącznie przez operatora. Nie ma potrzeby angażowania asystenta, który jest z kolei nieodzowny np. do tego, by obsługiwać łatę. W przypadku rozwiązań laserowych, wystarcza w pełni jeden pracownik zajmujący się uruchomieniem niwelatora oraz odczytem danych.

Pozostałe wpisy