Jaki niwelator wybrać, by się nie rozczarować i zaoszczędzić?

Dobry wybór niwelatora bywa wyzwaniem. Często wybierany niwelator optyczny Stanley AL24 można mieć alternatywę. Warto na tę kwestię spojrzeć z nieco innej perspektywy niż to zwykle bywa. Bardzo często okazuje się, że odbiorcy są przywiązani do jednej konkretnej marki, która na dobre utkwiła im w świadomości lub została podpatrzona u kolegi który akurat mierzy AL 24. Tymczasem oferty niwelatorów to tak szerokie zestawienie produktów, że warto rozważyć alternatywy - nie gorsze, a często zaskakująco bardziej opłacalne.

Niwelator optyczny czy laserowy? Model bardziej podstawowy czy wariant rozbudowany - zdecydowanie droższy, ale zapewniający zdecydowanie więcej funkcjonalności? Jeśli optyczny, to czy niwelator 24x czy może jednak 32? Takich pytań o to, jaki niwelator wybrać jest zdecydowanie więcej. Tymczasem warto te analizy sprowadzić do nieco innego formatu. Jak zoptymalizować ten wybór i zakupić urządzenie, które idealnie wpisze się w potrzeby i oczekiwania, a zarazem będzie w korzystnej cenie? Innymi słowy - czy marki niwelatorów to zawsze priorytet, który powinien być kluczowy podczas oceny opłacalności?

niwelator optyczny stanley al24
Niwelator optyczny Stanley AL24

Zdecydowanie można uznać, że dobry, sprawdzony producent urządzeń będzie zawsze korzystniejszą opcją niż maszyna no-name: nieznana, bez weryfikacji rynkowej. Niestety, oprócz dużej ilości produktów, które niewątpliwie zachowują właściwą jakość, oferty niwelatorów to także bliżej nieznane urządzenia, w przypadku których trudno o pewność prawidłowości pomiarów. Takich modeli należy się zdecydowanie wystrzegać. Warto z kolei szukać rozwiązań alternatywnych - urządzeń, które nie budzą wątpliwości jakościowych, ale są tańsze niż bardziej renomowane propozycje na rynku.

Niwelator droższy konta tańszy, czyli kwestia opłacalności.

Warto spojrzeć na tę kwestię przez pryzmat przykładu. Stanley, niwelator optyczny AL 24 czyli marka niewątpliwie uznana na rynku i doceniana ze względu na jakość charakterystycznie żółtych produktów to narzędzia, co do których nie ma wątpliwości. Idzie za tym wysoka cena. Niwelator optyczny Stanley AL24 kosztuje - stan na marzec 2021 r. - ok. 1160 zł brutto. Niewątpliwie zapewnia bardzo ciekawe rozwiązania:

●     24-krotne powiększenie

●     zasięg pracy do 90 m

●     dokładność poziomowania 1,6 mm przy 45 m

●     dokładność podwójnej niwelacji 2 mm/ 1 km.

Dodatkowo użytkownik może zwrócić uwagę, że Stanley AL24 to także systemy ochronne sprzętu (nawet rozwiązanie zabezpieczające przez bryzgającą wodą) czy kompensator z tłumieniem magnetycznym.

Tymczasem ciekawą alternatywą dla niwelatora Stanley AL24 może być równie pewny co do jakości model Leica NA524. Nawet… barwa - intensywnie żółta - jest zbliżona.

Niwelator optyczny Leica NA 524, alternatywa dla niwelator optyczny Stanley AL24 to:

●     odchylenie standardowe na 1 km podwójnej niwelacji na poziomie 1,9 mm

●     24-krotne powiększenie

●     rozwiązania systemowe takie, jak w przypadku wspomnianego modelu niwelatora Stanley.

Zestaw niwelacyjny NA524 to - według branżowych periodyków - wyjątkowa optyka, wysoka norma IP oraz wymienna kompensacja. Podstawowe cechy - bardzo dobra optyka, 24-krotne powiększenie i automatyczny, tłumiony pneumatycznie kompensator - podkreślane są dodatkowo przez bardzo dobre parametry użytkowe. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na cenę. Przy bardzo podobnych właściwościach, Leica NA 524 kosztuje - stan na marzec 2021 r. - ok. 1050 zł brutto. Jest więc kilkaset zł tańszy od Stanley’a. Podobnie będzie np. w przypadku Survgeo E32. Jego można w sklepach internetowych znaleźć na poziomie ok. 1000 zł brutto.

Ważną kwestią jest doradztwo produktowe. Coś innego niż Stanley AL24.

Nie ma wątpliwości, że przy konkretnych założeniach co do parametrów danego sprzętu, można dość swobodnie dobrać kilka podobnych urządzeń od różnych producentów. Zwykle różnią się detalami - np. zastosowanym przez konkretną firmę specjalnym wdrożeniem wyróżniającym określony model względem konkurencyjnych. Jeśli jednak użytkownik potrzebuje konkretnych cech, bonus ten bywa zbędny. Może natomiast sztucznie zawyżać cenę. Stąd tak ważne przy wyborze niwelatora jest m.in. porównanie urządzeń oraz kontakt ze sprzedawcą, który przeanalizuje, jaki model wybrać.

Podsumowując. Szukasz alternatywy ? Niwelator optyczny Stanley AL24 to dobry wybór jednak w tej cenie możemy mieć zdecydowanie lepsze urządzenia m.in niwelator optyczny Leica NA524 lub niwelator optyczny Survgeo E32.

Zastanawiasz się, który niwelator jest najlepszy w określonym budżecie? Skontaktuj się z nami - bezpłatnie doradzimy w doborze sprzętu. 

Pozostałe wpisy